درمان سوختگی بدن با گیاهان دارویی

انواع سوختگی ها و گیاهان دارویی مؤثر در درمان آن

سوختگی ها، آسیبهای پوست و بافت های سطحی (یا سطوح باز مخاطی مثل راه های هوایی یا مری و نای) هستند که در اثر حرارت شدید، آب جوش یا مواد شیمیایی قوی ایجاد می شوند سوختگی ها، در اثر حرارت مستقیم (مثل شعله، سطوح داغ، مایعات یا گازهای داغ): وسایل الکتریکی (سیم، لامپ) و مواد شیمیایی (اسیدها یا قلیاهای پرقدرت، مایعات شوینده و باتری های کهنه ایجاد می شوند. درد ناشی از سوختگی ممکن است بسیار شدید باشد. سوختگی ها را از نظر شدت به ۴ درجه تقسیم می کنند.

درجات سوختگی:

  1. سوختگی درجه ۱ فقط اپیدرم (روپوست) دچار سوختگی خفیف شده است و قرمزی پوست وجود دارد. تورم یا تاول ایجاد نشده است در این درجه از سوختگی، معمولاً درد ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت برطرف می شود و سوختگی بدون باقی ماندن بافت جوشگاهی به سرعت بهبود می یابد. آفتاب سوختگی از انواع سوختگی درجه ۱ است.
  2. سوختگی درجه ۲ پوست در سطح عمیق تری دچار سوختگی شده (ولی مقداری از درم باقی مانده است. قرمزی و تاول وجود دارد که طی چند ساعت بعد از آسیب، اندازه آن افزایش می یابد این نوع سوختگی نیز معمولا در صورت عدم ایجاد عفونته بدون باقی ماندن بافت جوشگاهی ترمیم میشود سوختگی درجه ۲ ممکن است بسیار دردناک باشد.
  3. سوختگی درجه ۳ تمام لایه های پوست تخریب شده است و در صورت بسیار عمیق بودن سوختگی، ممکن است عضلات و استخوانها هم دچار سوختگی شده باشند. حتی در صورتی که منطقه کوچکی از پوست دچار این درجه از سوختگی شده باشد نیاز به درمان تخصصی و پیوند پوست دارد تا از ایجاد بافت جوشگاهی جلوگیری به عمل آید. در این نوع سوختگی، درد وجود ندارد زیرا گیرنده های درد نیز همراه با درم، رگهای خونی، غدد عرق، غدد چربی و فولیکول های مرا رفته اند از دست رفتن مایع و مشکلات متابولیکی در این نوع سوختگی زیاد و عمیق است. سوختگی درجه ۳ در ایجاد بافت جوشگاهی(اسکار) می کند و نیاز به درمان در بخش سوختگی دارد. میزان مرگ و میر در این نوع سوخت زیاد است.
  4. سوختگی درجه۴ در این نوع سوختگی عمیق، عضلات و استخوان های ناحیه دچار سوختگی شدید و در واقع تبدیل به زغال می شوند چنانچه سوختگی درجه ۴ بیش از یک منطقه بسیار کوچک بدن را گرفتار کرده باشد، پیش آگهی آن بسیار بد است زیرا این سوختگی های بسیار عمیق می توانند مواد سمی به داخل جریان خون آزاد کنند. منطقه های بسیار کوچک سوختگی درجه ۴ را میتوان از بدن جدا کرد.

سوختگی درجه 1 با روش های ساده کمکهای اولیه، مثل مالیدن پماد سوختگی یا پانسمان ساده قابل درمان استد محل دچار سوختگی کوچک را بلافاصله و برای مدت حداقل ۱۰ دقیقه زیر آب سرد نگه دارید. سوختگی های شیمیایی خفیف را به مدت ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید. سوختگی درجه ۲ در سطح بیش از ۱۵٪ بدن فرد بزرگسال یا در سطح ۱۰٪ بدن کودکان، یا سوختگی های صورت دست یا پا نیاز به اقدامات پزشکی صحیح دارند تمام افراد دچار سوختگی درجه ۳ باید بلافاصله در مرکز سوختگی بستری شوند و تحت درمان قرار بگیرند در محل حادثه، لباسهای مصدوم را تا حد امکان در آورید (بدون اینکه باعث آسیب بیشتر پوست شوید و سپس محل سوختگی را با یک کیسه پلاستیکی تمیز بپوشانیده معمولا در سوختگی های بیش از ۱۰٪، مصدوم باید در بیمارستان بستری شود شانس زنده ماندن در سوختگی های بالای ۵۰٪ کم است. سوختگی های شدید به درمان تخصصی درازمدت، شامل پیوند پوست، درمان های پیشگیری کننده از کشیده ندن پوست و اندام ها، و روان درمانی نیاز دارند.

لیست گیاهان دارویی مؤثر در درمان سوختگی

گیاه دارویی بارهنگ

ضماد لعاب بارهنگ به اعضاء سوخته شده با آتش یا مواد شیمیایی نظیر اسیدها و بازها بهبودی عضو سوخته شده را تسریع و تسهیل کرده و سوزش زخم راهم نقصان میدهد. چنانچه عضوی با مواد شیمیایی سوخته شود قبل از هر چیز شستشوی ماده شیمیایی از عضو لازم است و بعد از شستشوی با آب به درمان پرداخته شود.

گیاه دارویی تاتوره گل درشت

تاتوره گل درشت گیاهی با خواص دارویی است. این گیاه یک داروی محلی برای درمان سوختگی است

تاتوره D. metel گیاهی با خواص دارویی است. این گیاه درمانی محلی برای کورک، سوختگی است.

زیتون

از میوه نارس درخت زیتون جهت مداوای سوختگی استفاده می گردد.

گیاه دارویی آب بشقابی

آب بشقابی گیاهی از خانواده کرفس و با خواص دارویی است. در طب محلی برای انواع سوختگی ها مصرف می گردد.

گیاه دارویی آقطی

از گیاه آقطی در طب محلی برای درمان خراش ها، سوختگی ها، خراشیدگی، جراحت و بیماری پوستی استفاده می شود

توتون

توتون گیاهی درختچه ای وحشی و زینتی است. گیاهی با خواص دارویی است این گیاه دارویی محلی برای درمان سوختگی ها، زخم ها و جراحت هاست.

چوب چینی

چوب چینی با نام علمی Panax ginseng گیاهی با خواص دارویی است. برای درمان سوختگی از آن استفاده می کنند.

گیاه دارویی حسن یوسف

جزیره نشینان سوالامون ساقه های گیاه زینتی حسن یوسف را بر جراحت ها و بریدگی می گذراند مردم فیلیپین برگ های گرم شده را به عفونت های با قرار میدهند برگ ها در روغن گرم می شود و بر محل سوختگی قرار داده میشود

گیاه دارویی پریلا

پریلا گیاهی از خانواده نعنا است گاهی خوراکی و روغن خوراکی گیاه برای درمان سوختگی استفاده میشود.

گیاه دارویی یلانگ-یلانگ

یلانگ-یلانگ گیاهی دارویی است این گیاه داروی محلی برای درمان سوختگی است

گیاه دارویی فردوسی

فردوسی گیاهی دارویی است گزارش شده است که خواص درمانیش متشابه E . indico است. که پوسته اش برای سوختگی و شکستگی کاربرد دارد

گیاه دارویی یونجه

یونجه گیاهی علوفه ای و البته دارویی در هند از آن به عنوان نوعی ضماد خنک کننده برای سوختگی استفاده می شوند

گیاه دارویی نیل

نیل گیاهی دارویی است به صورت ضماد در سوختگی کاربرد دارد

گیاه دارویی یونجه زرد

یونجه زرد گیاهی با خواص دارویی و گفته شده است در درمان سوختگی کاربرد دارد.

گیاه دارویی شبدر قرمز

شبدر قرمز گیاهی با خواص دارویی است که از آن در مشکلات پوستی و در سوختگی استفاده میشود.

گیاه دارویی مینا

مینا گیاهی با خواص دارویی است. کاربرد آن برای سوختگی ها، کک و مک جراحت ها گزارش شده است. گیاهی ضد عفونی کننده، باکتری کش و التیام دهنده زخم است، و استفاده می شود بخور داغ برای کک و مک، و لک و پیس، آفتاب سوختگی توصیه می شود

گیاه دارویی زیرفون

زیرفون گیاهی با خواص دارویی است . این گیاه یک داروی محلی برای درمان سوختگی ها است گیاهی آرام بخش و ضد اسپاسم است. زخم ها و سوختگی ها مالیده میشود.

گیاه دارویی سنا

سنا c Senna گیاهی با خواص دارویی است. برگ خشک و پودر شده بر زخم ها و سوختگی ها مالیده می شود.

گیاه دارویی شمعدانی وحشی

شمعدانی وحشی یک داروی محلی برای درمان جراحت ها است. فاکس ها دم کرده ریشه را برای درمان سوختگی مصرف می کنند

گیاه دارویی زیتون تلخ

زیتون تلخ یک داروی محلی برای درمان اگزما، بثور جلدی، تاول های ناشی از سوختگی، جذام، جوش پوستی خنازیر و زخم هاست. زنان کورا کو دم کرده برگ ها را بر جوش های پوستی می مالند. گل ها برای درمان شپش سر و جرب استفاده میشود. کره ای ها جوشانده پوسته را برای بیماری های پوستی استعمال می کنند. میوه ها در دفع کرم های و در کیست ها به کار می برند.

گیاه دارویی گل قاصد

گل قاصد این گیاه درمانی محلی برای اگزما، بیماری های پوستی و ریشه گیاه درمانی برای زگیل ها است. چینی ها بر این باورند گیاه کامل برای آبسه و سوختگی و جراحتها و زخم ها و خارش و خنازیر مفید است. آنها خیسانده گیاهان و حاصل تقطیر دانه ها را به صورت مرهم در می آورند و بر آبسه ها و سرطان سینه می مالند.

سیب زمینی

سیب زمینی درمانی محلی برای درمان سوختگی، زگیل ها، شقاق، و میخچه ها است آرد قسمت گوشتی پخته شده همراه با روغن بر محل سرمازدگی مالیده می شود. گفته شده است به صورت جوشانده درمان کننده میخچه هاست. غده پودر شده به همراه سولفات مس درمانی برای شقاق های توأم با سینه است گیاه کشنده باکتری است. عصاره اتانولی برگها خواص ضد قارج عليه فبنونتورا انفيستانز دارد و عصاره برگ دانه و ساقه عليه باکتری های گرم مثبت و گرم منفی فعال است

گیاه دارویی رازک

رازک گیاهی با خواص دارویی است. اشکال دارویی مختلف آن در درمان انواع اشکال جذام استفاده می شود. در اروپا عصاره ها در کرم ها و لوسیون های پوستی برای پوست های حساسی استفاده می شود گیاهی ضدعفونی کننده است این گیاه در طب محلی برای سوختگی ها، پینه به کار میرود

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی گیاهی ضد عفونی کننده و تقویت کننده است. گوجه فرنگی یک داروی محلی برای درمان سوختگی، میخچه ها، زخم ها، برص، تب زرد است. مردم اندونزی که ظاهرا به گیاه حساسیت ندارند برگ های آن را مردم اندونزی که ظاهر به گیاه حساسیت ندارند برگ های آن را به صورتشان برای آفتاب سوختگی می مالند و میوه های سبز را برای کرم های حلقوی به صورت موضعی مصرف می کنند و میوه های رسیده بر سوختگیها مالیده می شود. تومانین قارچ کش است.

گیاه دارویی دانه قناری

دانه قناری گیاهی مرهم و سمی گزارش شده است این گیاه درمانی محلی برای اگزما، فیل پایی، بادسرخ، عفونتها، التهابات، بیماری های پوستی، جراحت ها است. این گیاه بر آبسه ها، سوختگی ها، زخم ها و سایر بیماری ها به صورت ضماد استفاده می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن