گیاهان دارویی و بیماری های مو

توضیح کلی قارچ کچلی و شوره سر

شوره سر، در پوست سر بسیار شایع است و در سایر نواحی مثل گوش، صورت، قفسه سینه، زیر بغل و ناحیه عانه شیوع کمتری دارد. این مشکل به عنوان بخشی از مجموعه (داكنه – سبوره) تظاهر پیدا میکند. ضایعه اولیه به شکل قرمز و پوسته ریزی با درجات مختلف ایجاد می شود و پوست سر ممکن است از نوع (خشک) یا (چرب) باشد. ضایعه ثانویه به ندرت به شکل پوسته ریزی ناشی از خارش شدید و عفونت باکتریایی ایجاد می شود. شوره سر ممکن است برحسب فصل، درمان، سن و بهداشت عمومی فرد، در زمان های مختلف شدت و ضعف پیدا کند. شوره سر در هوای سرد احتمالاً به دلیل رطوبت پایین تر داخل اتاق و ضعیف بودن نور خورشید تشدید می یابد شستشوی سر با شامپوی ضد شوره و استفاده از لوسیون یا محلول استروییدی در افراد مبتلا به شوره سر. افراد مبتلا به شوره صورت باید فقط از صابون های ملایم و کرم های ضعیف استروییدی (مثل هیدروکورتیزون ۱٪) استفاده کنند.

عفونت قارچی پوست سر (tinea capitis) معمولاً در کودکان ۴ تا ۱۴ ساله دیده میشود و در بزرگسالان بسیار نادر است. معمولاً موجب ریزش لکه ای موها و ایجاد راش های پوسته پوسته می شود. موها از قسمت میانی می شکنند و می ریزند و اغلب، پوست سر، قرمز و در قسمتهای مبتلا پوسته پوسته و خارش دار است. گاهی ممکن است جوش های چرکی کوچک موجود باشند. درمان این نوع عفونت قارچی، عبارت است از شستشو با شامپو سلنیوم سولفاید، در هر ۱ تا ۳ روز و خوردن قرص ضد قارچ گریزئوفولوين.

لیست گیاهان دارویی مخصوص درمان شوره سر و قارچ کچلی

گیاه دارویی خرزهره

خرزهره درختچه ای زیبا است. چنانچه گل خرزهره را با کمی روغن حیوانی بجوشانند و پس از سرد شدن بر مرهای کچل ضماد کنند و کلاه و سایر وسائلی را که در تماس با سر کچلی بوده است با آب جوش و صابون سوبلیمه شستشو دهند و این کار را به مدت ده تا پانزده روز ادامه دهند و سر را تمیز نگهدارند معمولاً قارچ های کچلی را شسته و بیماری را بهبود می بخشد لازم به ذکر است اگر یک روز با جوشانده حنظل و روز دیگر با برک خرزهره جوشانده شده شستشو دهند سرعت بهبودی زیادتر خواهد شد.

گیاه دارویی تاتوره

تاتوره D . metel گیاهی با خواص دارویی است. این گیاه یک داروی محلی برای شوره سر است.

گیاه دارویی پروانش

پروانش با نام علمی Vinca minor از خانواده خر زهره عصاره گیاه به عنوان کرم کش به کار می رود گیاه در بیماری های پوست سر به صورت موضعی مورد استعمال است.

گیاه دارویی بیدار

بیدار گیاهی است از خانواده فرفیون دارای خواص دارویی ساقه های پودر شده گیاه بر شوره سر می مالند.

گیاه دارویی تاتوره گل درشت

گیاهی با خواص دارویی است. این گیاه درمانی محلی برای رفع شوره سر است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن