لیست گیاهان دارویی مؤثر در تقویت و زیبایی مو

نقش گیاهان دارویی در درمان ریزش مو

گیاهان دارویی چه سهمی در کنترل بیماری ها دارند؟ گیاهان دارویی اولین روش درمان بیماری های انسان بوده و از قدیم تا به اکنون هنوز به قدرت خود باقی مانده اند، اگر در همین سایت سروشت جستجوی ساده ای داشته باشید می تواید هزاران داروی گیاهی برای درمان انواع بیماری ها را مشاهده کنید. بیماری های مو یکی از آن دسته بیماری هاست که ما در اینجا و صفحه های بعد به ترتیب داروهای گیاهی مخصوص درمان و تقویت آن را معرفی می کنیم.

ریزش مو و علت های آن

ریزش موی شدید و کچلی از جمله عارضه هایی است که برای هر فردی ممکن است پیش آید. اما این امر در مردان نسبت به زنان بیشتر دیده می شود. ریزش مو علل مختلفی را شامل می شود که از جمله می توان به عوامل ارثی و محیطی اشاره کرد. همه ریزش مو دارند، هر فرد به طور متوسط 100 تار مو در روز از دست می‌دهد و این کاملا طبیعی است . مو می‌ریزد و دوباره رشد می‌کند و این چرخه همچنان ادامه دارد. اما روزی می‌رسد که میزان ریزش مو از میزان رشد مجدد آن بیشتر می شود.

85٪ از آقایان ریزش مو و کچلی دارند و این از جمله عارضه هایی است که برای هر فردی ممکن است به وجود آید. ریزش مو علل مختلفی را شامل می شود که از جمله می توان به عوامل ارثی و محیطی اشاره کرد. افردای که دچار عارضه مو ریزی شدید می شود به دنبال روشی برای کنترل و درمان آن می روند. در بین هزاران راه درمان گیاهان دارویی یکی از سالم ترین و کم هزینه ترین راه بوده است. تیم سروشت لیستی از بهترین گیاهان را از منابع معتبر جمع آوی کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

مجموعه ای از مناسب ترین گیاهان دارویی برای تقویت مو و کنترل ریزش و سفیدی

گیاه دارویی درمنه

خاکستر گیاه درمنه کچلی را از بین می برد و پماد تهیه شده از خاکستر آن باعث تحریک رشد موی صورت در مردان جوان می شود

گیاه درمانی گنه گنه

عصاره گیاه گنه گنه در تقویت کننده های مو به کار می رود که رشد مو را تحریک و تسریع می کند.

گل سنجد

از گل سنجد که درختی زیباست عرق سنجد تهیه می گردد که برای تقویت و طویل کردن موی سر زنان استفاده می گردد که به صورت خوراکی و ضمادی به هر دو طریق استفاده می شود

لیمو ترش

مقداری آب لیمو ترش را با شامپو مخلوط و قبل از حمام روی موهای خود بمالید. این معجون موها را درخشان و از ریزش و شوره جلوگیری می کند.

گیاه دارویی شقایق

گل گیاه شقایق را با پوست سیب و میوه گردو مخلوط کنند رنگ طبیعی مناسبی به دست می آید که چنانچه پوست گردو را زیاد بزنند خرمایی رنگ خواهد شد و جهت رنگ آمیزی موها بسیار مناسب است، پارچه و خامه را نیز می توان با آن رنگ آمیزی کرذ. طبیعت گیاه شقایق گرم و خشک است.

گیاه دارویی ارغوان

زنانی که موهای ایرویشان کم رشد کرده است و یا سُست شده و می ریزد می توانند پوست ریشه گل ارغوان را سوزانیده و ذغال حاصل را پودر کرده با کرۀ حیوانی یا روغن کنجد مخلوط کرده بر ابروهای خود بمالند تا از ریزش آنها جلوگیری شود و پیاز مو نیز تقویت گردد.

گیاه دارویی سوُس

ضماد آب برگ سوُس (شیرین بیان و تلخ بیان) بر بن موها تا حدودی از ریزش آنها جلوگیری می کند.

گیاه دارویی موسیر

افرادی که عادت به خوردن موسیر دارند موی بدنشان دیرتر از حالت طبیعی سفید می شود و کمتر از افراد دیگر می ریزد طبیعت این گیاه گرم و خشک است.

گیاه دارویی مورد

افرادی که به دلیل ضعف  و سستی پیاز مو و یا ضعف پوست بدن و یا تجمع مواد چربی در بن موهایشان موی بدن آنان می ریزد چنانچه برگ گیاه مورد و جفت را در آب جوشانده و این آب را روزانه چند بار به بن موها بمالند پیاز مو را تقویت و تار مو را محکم می کند و از ریزش آن جلوگیری می گردد. طبیعت گیاه مورد سرد و خشک است.

گیاه دارویی نسترن

اگر گلبرگ های سائیده شده ی گل نسترن را با حنا مخلوط کرده بر بن موها بمالید سبب تقویت موها شده و پیاز مو را قوی و محکم می کند. اگر با گلبرگ های آن گل قند درست کنند (از عسل یا شکر استفاده کنند) و روزی 4 تا 8 گرم از این گل قند را میل نمایند سفید شدن مو ها را به تاخیر می اندازد.

کتیرای گون

از ساقه کیاه آستراگالوس پس از شکاف شیرایه ای خارج می شود که کتیرای گون نام دارد. کتیرا مصرف صنعتی دارد و ضماد آن بر روی مو سسب تقویت مو می شود.

گیاه آمله

روغن گیاه آمله یکی از بهترین تقویت کننده های مو است. چنانچه این روغن را بر بن موها بمالند پیاز مو را بسیار قوی و تار مو را سالم م طویل می کند و از زود سفید شدن موها جلوگیری می نماید. می توان پودر ان را با حنا مخلوط کرده و پس از خیسایدن در حمام بر موها بمالید.

گیاه دارویی پیاز عنصل

افرادی که موهای بدنشان می ریزد چنانچه ماساژ موها را با اب پیاز عنصل انجام دهند از ریزش موها به خوبی جلوگیری می کند.

حنظل (هندوانه ابوجهل)

در معالجه داءالحیّه (نوعی ریزش موی بدن) می توان مقدار هفت گرم از برگ گیاه حنظل را با سه برابر رازیانه مخلوط و بجوشانند و آب آن را میل نمایند.

گیاه دارویی زوفا

از ریزش موی بدن جلوگیری کرده و در بازسازی مو در افرادی که موی بدن آنان می ریزد بسیار نافع است.

عدس

کمبود ویتامین B و زینک در بدن، سفیدی و ریزش مو را افزایش می دهد. با مصرف عدس از سفیدی و ریزش مو پیشگیری کنید.

سیاه دانه

اگر سیاه دانه را در سرکه انگور بجوشانند و حاصل را بر روی خال های بدن و یا زگیل ها بگذارند بعضی از انها را از بین می برد، اگر پودر سیاه دانه را با مقداری حنا و روغن سوسن مخلوط کرذه و به قسمت هایی از سر یا بدن که موی آت ریخته بمالند، سبب رویش موها شده و از ریزش بقیه موها جلوگیری می نماید. اگر برای مدتی مقداری سیاه دانه را با روغن حیوانی سرخ کرده و صیح ها ناشتا میل نمایند رنگ و رخساره را گلگون می سازد.

گیاه دارویی ختمی

دخترهایی که سر موهایشان شاخه شاخه (موخوره) ی شود از لعاب تخم ختمی بهره گرفته روزی دو سه بار لعاب تخم ختمی به موهای خد ضماد نمایند موخوره را برطرف می کند.

سبوس برنج

سبوس منبع غنی از ویتامین های گروه B است. این ویتامین ها تاُثیر متابولیکی مختلفی در سیستم اعصاب، سلولهای خونی و عضلات دارد. به این منظور میتوان از دم کرده آن به جای چایی به عنوان تقویت کننده مو  استفاده کنید. به این صورت که مقداری از سبوس را داخل آب بجوشانید سپس سبوس داخل آن را جدا کنید و دو بریزید. اکنون میتوانید جوشانده آن را به جای چایی مصرف کنید یا در هر غذای آبکی مثل سوپ بریزید و میل کنید. جلوگیری از سفید شدن مو نیز یکی دیگر از خواص بی نظیر سبوس برنج است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن